גראס, האמנם תרופת פלא לכל בעיה?

במשך זמן רב הגראס נחשב לסם מסוכן ואסור. אך במשך הזמן צצו עדויות ואחר כך מחקרים על תועלות של צמח הקנאביס במצבים רפואיים מסוימים. וזה סלל את הדרך לתהליכי ליגליזציה שרק הפכו את הסם ליותר זמין. בעוד אכן ישנן תועלות מסוימות לצמח, בפועל אינטרסים מסחריים גרמו לכך שהקאנביס משווק לנו כתרופת פלא לכל בעיה.

ישנה תעשייה שלמה של רישיונות לקנאביס רפואי ו‘מאכערים' שיסדרו לכל אחד רישיון לצרוך סמים בחסות החוק. ותופעות הלוואי וסכנות ההתמכרות לגראס, נדחקו אל מתחת לשטיח כאילו אינן קיימות. אך בפועל אנשים רבים בחברה הישראלית מידי שנה צריכים עזרה זקוקים לטיפול גמילה מגראס; חלקם התחילו את השימוש סתם כך בשביל הכיף, ואחרים עשו בו שימוש למטרות רפואיות. אך בין אם הסיבה הייתה רפואית, או סתם להרים את מצב הרוח – עבו רבים התוצאה הייתה התמכרות לקנאביס.

גראס טוב או רע?

אכן ישנם מחקרים המראים תועלות מסוימות בצמח הקנאביס, אך עלינו לראות את התמונה המלאה – ישנם גם מחקרים המראים את תופעות הלוואי. מחקרים רבים המזהים תועלות של הגראס, ומייד זוכים לפרסום רב על ידי בעלי העניין, גם כוללים הסתייגויות – לפעמים החוקרים מציינים כי יש צורך בקבוצת מדגם גדולה יותר, לפעמים החוקרים מזהירים שאין מספיק ידע על השפעות ארוכות טווח. ובדרך כלל המחקרים בודקים השפעה השפעה מסוימת, תוך כדי התעלמות מהשפעות אחרות שעשויות להיות שליליות והן אינן חלק מהמחקר. אבל את הדברים הללו לא מספרים לכם. רבים מאמינים כי אין דבר כזה התמכרות לגראס, אך הנתונים מראים כי היא שכיחה למדי.

כדאי גם לקרוא: טיפול בהתמכרויות בשיטת EMDR

קנאביס הפך להיות טיפול מקובל לבעיות חרדה, אך מצד שני חרדה היא גם אחת מתופעות הלוואי של צריכת גראס. אתם רואים את האבסורד?

התמכרות לגראס

התמכרות לגראס שונה מסוגים שונים של סמים, ולכן גם רבים נוטים לזלזל בה, אך המציאות מראה כי קנאביס אכן יכול להיות ממכר והרסני – ההתמכרות לקנאביס יכולה להשפיע בצורה שלילית על התפקוד היום יומי.

התמכרות לגראס מגיעה בהדרגה; בתחילה אתם נהנים מהרגשה טובה, אך לאורך זמן ההרגשה הטובה שלכם תלויה בקנאביס. אתם מאבדים עניין בכל פעילות שאינה משלבת עישון קנאביס וישנה פגיעה כללית במוטיבציה.

התמכרות לגראס אינה מתבטאת כהתמכרות פיזית כפי שאנו רואים בסמים אחרים כמו קוקאין או הירואין, למרות שלגמילה מקנאביס בהחלט יש תופעות לוואי. ההתמכרות לקנאביס באה לידי ביטוי בתור התמכרות רגשית, וגם זוהי גמילה קשה.

אנשים רבים מתעוררים יום אחד ומבינים כי יש להם בעיה של התמכרות לגראס, הם פתאום שמים לב שהם תקועים בחיים; אינם מתמודדים עם בעיות שונות של החיים ואינם מתקדמים הלאה בחיים – פשוט דורכים במקום.